26 Nisan 2015 Pazar

IP Değiştirerek İnternette Özgürce Dolaşmanın Yolları

IP Değiştirerek İnternette Özgürce Dolaşmanın YollarıBig Brother artık her yerde! Ne yiyip içtiğini, nerelerde dolaştığını, neleri sevip nelerden hoşlanmadığını, kimlerle arkadaş olduğunu... Hepsini takip ediyor.

Bunun bir kısmının belki de kamu güvenliği için faydalı olduğu düşünülebilir. Ancak asıl mesele tüm bu bilgilerin ticari çıkara dönüştürülmesi...

Nelerden hoşlandığımızı tespit edenler, dolaştığımız sayfalarda "bize özgü" reklamlar yayınlıyorlar. Rastgele değil, nokta atışı yaparak!

İşte bu yüzden, internette artık özgürce dolaşamıyoruz. Yapay zekalı robotlar bir yandan her hareketimizi izlerken, bir yandan da bizleri istedikleri yöne doğru yönlendiriyorlar.

Bütün bunlardan kısmen de olsa kaçınmanın yolu, bu amaçla hazırlanmış bazı programları kullanmak.

Bu programlar, bağlantı bilgilerinizi karşıdaki bilgi toplayıcı sunuculara vermiyor, onları başka noktalara yönlendiriyor. Dolayısıyla o sunucular sizin nerelerde dolaştığınızı, neler yaptığınızı izlemekte -birazıcık- zorlanıyorlar.

Ne yazık ki bunu sürekli yapmak pek mümkün değil.

Ama ara sıra da olsa bir kaçamak yapabilmek, tek başınıza sahilde oturup kafa dinlemek gibi sırf kendinize ait bir zaman parçası yaratmakla özdeş...

Özellikle google ve facebook gibi sistemler doğrudan sizin kimliğinizle bağlantılı. Taban öyle sağlam kuruldu ki, farklı bir kimlikle hesap açmanın artık yolu yok. Sizin davranışlarınız, tepkileriniz, ilgi alanlarınız arka planda kim olduğunuzu ortaya çıkarıyor.

İnternette iz bırakmadan dolaşmak zaten mümkün değil. Sadece biraz zorlaştırılabilir.

Eğer siz de bu uluslararası firmaların oyuncağı olmaktan biraz olsun kurtulmak istiyorsanız, bu amaçla hazırlanmış browser - gezgin programlarından yararlanabilirsiniz. (Bu konuyu işleyen bir yazıma: http://webmaster.gamet.com.tr/alternatif-browser-programlari/ adresinden ulaşbilirsiniz.)

Sözkonusu programlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim:

Epic Privacy Browser

Ultrasurf

Dooble

Superbird

İşinize yarayabilecek bir başka çözüm ise, Mozilla Firefox üzerine Zenmate eklentisi kurmaktır.
0 yorum:

Yorum Gönder