8 Ekim 2014 Çarşamba

İşe Yaramayan Wordpress Eklentilerini Temizlemek

Eğer siz de benim gibi sık sık eklentiler yükleyip deneme yapanlardansanız, bir işe yaramadığı halde kaldırmayı unuttuğunuz ve zamanla verlığını kanıksadığınız eklentileriniz olabilir.

Foto: wpexplorer.com
Aslına bakarsanız, kullanmadığınız eklentiler önemli bir sistem yükü oluşturmaz. Ama yine de önemli bir "kirlilik" unsuru olduklarını kabul etmek lazım.

Şahsen multi-site wordpress kullandığım için sisteme yüklediğim, ancak nerede ve ne amaçla kullandığımı unuttuğum bir sürü eklentim vardı. Bu eklentileri, bir subdomain sitede kullanılmadığından emin olmadan kaldırmam bir risk. Her eklentinin nerede kullanıldığını manuel olarak araştırmak ise tam bir angarya. (Sözkonusu multi-site wordpress üzerinde barınan site sayısı 16 ve bunların her biriyle kendim ilgilenmek zorundayım.)

Aklın yolu bir! Hemen Google amcaya sordum: "Multi-site wordpress üzerine kurulu gereksiz eklentileri nasıl kaldırırım?"  (Tabii ki ben bu soruyu İngilizce olarak sordum. Türkçe sorsaydım yine aynı yanıtları alabilirmiydim, bilemiyorum.)

Yanıt hemen geldi: Plugin Activation Status.

Hemen kurup denedim. Sistemde yüklü topalm 51 eklentiden 13 tane eklenti tamamiyle pasif durumda ve hiç bir subdomain site ile de bağlantısı yok.

Durum netleşince, bahar temizliği yapmak ta kolay oluyor. Hemen bu 13 eklentiyi sistemden kaldırdım.

İkinci aşamada ise bir yerlerde kurulu görünen ama, aslında hiç bir işe yaramayan eklentileri bulup temizleyeceğim.

Burada da Plugin Activation Status eklentisi işime yarayacak. Çünkü bu eklenti, atıf durumdaki eklentilerin hangi subdomain üzerinde etkin olduğunu da gösteriyor.

Elbette bu aşama daha yavaş ve daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Önümüzdeki günlerde bu işi de aradan çıkarmayı planlıyorum.

Eğer siz de multi-site wordpress kullanıyorsanız ve hele benim gibi dağınıklıktan bir türlü kurtulamayan biriyseniz, işte bu eklenti sizin de çok işinize yarayabilir.

Yepyeni bir bahar temizliği için: Plugin Activation Status  eklentisini kullanın!

Blogger Gurusu

1 yorum:

  1. Unutmadan söyleyeyim. Bu eklenti, worpress.org listesinde zaten var. İnternette ayrıca araştırmanıza gerek kalmayacak.

    YanıtlaSil