20 Ekim 2014 Pazartesi

Filled Under:
, , ,

Yeni bir Webmaster Sitesi

Merhaba,

Bu blog üzerinde yayınladığım yazıları istediğim yaygınlığa ulaştırmak mümkün olmadı.
Hedeflediğim deneysel blog çalışmalrını ne yazık ki bu sistem üzerinden yürütmekte oldukça zorlandım. Buradaki temel sorun, blogspot sisteminin çok esnek ve kullanıcı dostu bir yapı olmaması.

Blogspot, kendi içinde tutarlı ve amacı sadece yazı yayınlamak ve bunları arama motorlarına tanıtmak olan blog yazarları için oldukça ideal bir yapı.

Benim tarzım buna pek uymuyor. Ben, kullandığım cihazların içini açıp inceleyebilmeliyim. Ancak bu cihazlar hem kolayca demonte olabilmeli, hem de yeniden toparlanabilmeli. Yani modüler olmalı. Gerektiğinde parçaları değiştirilebilmeli. Yani benimkisi bir tür bulmaca alışkanlığı.

Blogspot işte buna pek uymuyor. Sökmesi kolay. Ama üzerinde oynaması pek kolay değil. Herşey bir arada. Bütün sistem tek bir xml dosyasının içine sıkışmış. Modüler bir yapı yok. Belki bu konuda yardımcı araçlar da vardır ama, ben böyle bir araca veya bilgiye erişemedim.

Wordpress sistemini kendi açımdan çok daha modüler, esnek ve profesyonel buluyorum. Sistemi sökmeniz, parçalarına ayırmanız, bu parçalar üzerinde oynayıp tekrar geri toplamanız mümkün. Tam benim aradığım özellikler yani. Çünkü ben bu işlemleri yaparken ne olup bittiğini ayrıntılı bir biçimde okuyucularımla paylaşabilirim. Başka kaynaklardan elde ettiğim bilgileri, kendi sistemim üzerinde kolayca test edebilirim.

İşte bu yüzden, yeni bir site oluşturdum: http://webmaster.gamet.com.tr

Bu yeni site, bir multi-site (gamet.com.tr) sistem üzerine kurulu bir subdomain.

Bu durumda bu yeni sitede ister istemez daha çok wordpress ile ilgili konuları yazacağım. Bloggergurusu da yine açık kalacak ama, çok sık güncelleyebileceğimi sanmıyorum.

Wordpress kullanan arkadaşları yeni siteme uğramaya davet ediyorum:

http://webmaster.gamet.com.tr

Görüşmek üzere!

ahmet aksoy

1 yorum:

  1. Güzel bir blog olmuş güzel bir tema ayarlarsanız çok daha iyi olacaktır :)

    YanıtlaSil